Kadın Forumu

Kadın Forumu (http://topuklu.org/)
-   Beslenme ve Diyet (http://topuklu.org/beslenme-ve-diyet/)
-   -   Enerji İhtiyacı İçin Nasıl Beslenmeli (http://topuklu.org/beslenme-ve-diyet/81242-enerji-ihtiyaci-icin-nasil-beslenmeli.html)

buse 14.Haziran.2016 23:40

Enerji İhtiyacı İçin Nasıl Beslenmeli
 
http://www.kadinlikbilinci.com/image...1370354585.jpg

İnsanlar birçok zaman kendilerini enerjisi tükenmiş hissederler. Bir şey yapmak için gerekli enerjiyi kendilerinde bulamazlar. Ne şanslı bize ki artık tıp çok ilerledi. Ver birçok sorunun tıbbi nedenleri açıklanabilmekte ve gerekli önlemler alınarak çözümler üretilmektedir.
İnsanın kendini enerjisi tükenmiş hissetmesinde de durum aynıdır. Artık bilimsel araştırmalar bize gösterdi ki enerji eksikliğinin nedenlerinden birisi de beslenme sorunlarıdır. Bu sorunu da ancak beslenme açısından değerlendirirsek beslenme kaynaklı olarak çözmek gerekir.
Çoğumuz çikolata ve şeker benzeri şeyleri şok severiz. Yemeklerimizde yağı çok kullanırız. Fastfood tarzı şeyler hoşumuz gider. Patates kızartması gibi şeyler bizim için oldukça lezzetlidir. Fakat bu tarz yiyecekler sağlığımız açısından tehlikelidir ve bize enerji vermez bilakis enerjimizi tüketirler. Örneğin şeker bizi bir süre daha enerjik hissettirse de aslında bunlar yalancı değişimlerdir. Bir süre sonra bizim enerjimizi tüketir. Kan şekerimizi düşürür ve kan şekerimiz düşünce başımız döner ve bilinç düzeyinde azalma olur. Ayrıca bunlar yorgunluğa davetiye çıkarır. İleriki zamanda kilo artışı sorunu da ortaya çıkar. Yüksek kilo hareket kabiliyetimizi sınırlar, bizi çabuk yorar, hareket ederken daha fazla enerjimizi tüketir. Olay böyle bir süreç içinde ilerler.
Fastfood tarzı yemeklerden uzak durmak gerekir. Bu yiyecekler kötü yağlar bakımından zengindir ve sindirim sistemimizi olumsuz etkiler. Vücut iç organlarının iyi işlemesini engeller. Enerjimizi tüketir.
Dolayısıyla yapılması gereken beslenme düzenimi tekrar gözden geçirmektir. Sağlıklı bir beslenme düzeninin temelinde sebze ve meyveler durur. Bunlar bizim enerjimize olumlu yönde katkıda bulunurlar. İçerdikleri antioksidan özellikleri dolayısıyla vücudumuzdaki zararlı maddeleri yok etmede etkilidirler. Ayrıca insan yaşlanmasını daha geciktirici özellikleri bulunur.
Yapılan araştırmalar kanser vakalarının oluşmasında yanlış beslenme şeklinin de etkili olduğunu ortaya koymuştur. İyi bir enerji düzeyi için orantılı yemek esastır. Yani ne çok fazla ne çok az. Olabildiğince zengin içerikli besinleri tüketmek de önemli bir konudur.


Şu Anki Saat: 01:04

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, vBulletin Solutions, Inc.