Kadın Forumu

Kadın Forumu (http://topuklu.org/)
-   Anket : 300.000 kişiye sorduk (http://topuklu.org/anket-300000-kisiye-sorduk/)
-   -   "100 Kişiye Sorduk!" (http://topuklu.org/anket-300000-kisiye-sorduk/82196-quot100-kisiye-sordukquot.html)

buse 12.Ocak.2018 22:23

"100 Kişiye Sorduk!"
 
34. Bölge Aksaray-Kırşehir Eczacı Odası Yönetim Kurulu Üyesi Eczacı Halil Durukafa açıklamalarda bulunarak antibiyotik kullanımı konusunda anket düzenlediklerini açıkladı, "100 kişiye sorduk, antibiyotik kullanımına ilişkin bilgiler topladık" dedi.
Eczacı Halil Durukafa açıklamasında, Kırşehir'de faaliyet gösteren bazı eczacı meslektaşları ile yaptıkları antibiyotik kullanımı anketine ilişkin önemli detaylara değindi. Durukafa açıklamasında şu ifadeleri kullandı: "Antibiyotik kullanımı konusunu Temmuz ve Ağustos ayında birkaç eczacı arkadaşımızda 100 kişiye sorduk. Biliyorsunuz ki ülkemizde antibiyotik kullanımı çok fazla. İki yıla yakın bir süredir de Sağlık Bakanlığı tarafından da önemli çalışmalar yürütülmektedir. Bizler de Türk Eczacılar Birliği ve eczacılar olarak bunlara katkıda bulunuyoruz. Dediğimiz gibi 100 kişiye bu konuyu sorduk. Belirli bir aralığımız yoktu. İşçisinden memuruna, serbest mesleğine kadar geniş bir yelpazemiz vardı. Yaptığımız araştırmaların arasından önemli bir detay dikkatimizi çekti. Bizler dedik ki: ' Antibiyotik kullanımının reçetesiz yasak hale getirildiğini biliyor musunuz?'. Bu soruya yüzde 91 oranında 'evet biliyoruz' gibi bir yanıt aldık. Yüzde 9'u da 'Bilmiyoruz' yanıtını verdi. Biz de bu çalışmalara acaba destek verebildik mi şeklinde düşünürken yüzde 91 oranı bizi gerçekten umutlandırdı. Çünkü ankete katılanların yüzde 60'ı 'Reçetesiz yasaklamayı nereden öğrendiniz' sorusuna 'eczaneden öğrendim' yanıtı aldık.
Bu netice ile de bizler bunun haklı gururunu yaşadık. Görsel ve yazılı medyanın yanı sıra, sağlık kuruluşlarından, doktorlardan öğrenenlerden söyleyenler de oldu ancak yüzde 60 gibi önemli bir kesimin eczanelerden öğrendiği konusunu ifade etmesi gerçekten bizler için de gurur kaynağı oldu. Ancak, 'Reçetesiz satışın neden yasaklandığını biliyor musunuz' sorusuna ise verilen cevaplara göre yüzde 20-25'lik kısmına bunun neden yasaklandığını anlatabildiğimizi gördük. Geri kalan kısım ise antibiyotik kullanımının yanı sıra reçetesiz kullanımın yasaklanmasının da nedeni hususunda bilgisiz olduğunu görmüş olduk. Bunun üzerine de bir çalışma yapmayı düşünüyoruz. Eczacılarımızla da bu durumu anlatacağız. Bilinçsiz antibiyotik kullanımının zararları konusunda da vatandaşlarımızı bilgilendirmeye devam edeceğiz."


Şu Anki Saat: 03:10

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, vBulletin Solutions, Inc.