Tekil Mesaj gösterimi
Okunmamış 13.Temmuz.2016, 23:36   #1
buse
Senior Member
 
buse - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 10.Kasım.2014
Mesajlar: 24,165
Standart Akciğer Kanseri Riskini Azaltmak İçinAkciğer kanseri kanser çeşitleri arasında en çok görülen kanser türlerinden birisi ve her yıl binlerce insanın ölüm nedeni olarak biliniyor. Fakat akciğer kanseri kanser türleri arasında önlenmesi en mümkün kanserlerden birisidir.
Akciğer kanserini önlemek ve riskiniz azaltmak için aşağıdaki adımları uygulamanız size büyük avantaj sağlayacaktır.
1. Sigara içmeyi bırakın. Akciğer kanserlerinin hemen hemen %90 ı sigara kaynaklıdır. Dolayısıyla akciğer kanseri riskinizi azaltmak veya önlemek için yapabileceğiniz belki de en iyi şey sigarayı bırakmaktır. Eğer sigara içmiyorsanız bu sizin için büyük bir şanstır ve asla sigaraya başlamayın.
2. Asbest, uranyum, krom ve hava kirliliği gibi çevresel etkenlere maruz kalmamaya dikkat edin. Bu toksik elementlerin olduğu ortamlarda çalışıyorsanız riskinizi azaltmak için koruyucu elbiseler giyinin.
3. Mümkün olduğunca başkalarının içtiği sigara dumanından uzak durun ( pasif içicilik ). Pasif içicilik de sigara içmek kadar tehlikelidir. Evinizde sigara içilmesine müsaade etmeyin. Sigara içilen ortamlardan uzak durun.
4. Evinizi radon gazı için kontrol ettirerek, radon gazı miktarını test ettirin. Özelikle eviniz eskiyse radon gazı riski oranı fazla olabilir. Eğer oran yüksekse gerekli önlemleri aldırın.
5. Özellikle çok fazla sigara içiyorsanız düzenli olarak checkup yaptırın. Akciğer kanseri her ne kadar 60 yaş üzerinde daha fazla görülse de her yaşta görülebilecek bir hastalıktır.
Tüm kanser türlerinde olduğu gibi akciğer kanserinde de erken teşhis ve tedavisi hayatta kalma şansınızı artırmaktadır. Kronik öksürük, kanlı balgam, yorgunluk ve bitkinlik, hırıltı gibi belirtilere dikkat edin. Eğer bu tür belirtiler varsa hemen hekime danışın.
buse isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla